Datownik Regionalny

KSIĄŻNICY BESKIDZKIEJ

11 Luty

Imieniny

Lucjana
Łazarza
Marii

Luty
11

Dziś jest: dzień roku

Wydarzyło się

1594 – pożar w Żywcu; spłonęło 7 domów przy Rynku

1945 – wyzwolenie Czechowic i Dziedzic spod okupacji hitlerowskiej

1946 – w Cieszynie rozpoczęła swoją działalność kuchnia ludowa; codziennie wydawała 225 obiadów najbiedniejszym mieszkańcom

1947 – otwarto Muzeum Miejskie w Bielsku (niektóre źródła podają datę 14.02.1948)

1963 – Honorowymi Obywatelami Miasta Bielska-Białej zostali: ówczesny wicepremier Franciszek Waniołka i gen. dyw. Józef Kuropieska

1996 – jubileusz 25-lecia powstania Koła Pszczelarskiego w Gilowicach

2005 – 60. rocznica wyzwolenia Bielska i Białej spod okupacji hitlerowskiej; uroczystość na Cmentarzu Żołnierzy Armii Czerwonej w Bielsku-Białej

2005 – sesja teatrologiczna Sen. Helmut Kajzar poświęcona twórczości Helmuta Kajzara w Teatrze Lalek Banialuka w Bielsku-Białej; w sesji wzięli udział, m.in. Jerzy Kronhold, Andrzej Makowiecki, Bogusław Kierc i Mateusz Kanabrodzki

2011 – wystawa malarstwa ze zbiorów Władysława Banacha w Książnicy Beskidzkiej

2011 – koncert Czesława Mozila, piosenkarza i akordeonisty w Bielskim Centrum Kultury

2013 – otwarto nowy gmachu Posterunku Zamiejscowego w Czechowicach-Dziedzicach Jednostkę Ratowniczo-Gaśniczą nr 2 Państwowej Straży Pożarnej w Bielsku-Białej

2014 Błogosławiony Jan Paweł II w naszych sercach i regionach – wernisaż wystawy w Książnicy Beskidzkiej

2014 – spotkanie autorskie dla dzieci z pisarką Renatą Piątkowską w Książnicy Beskidzkiej

2015 – 70. rocznica wyzwolenia Bielska i Białej spod okupacji hitlerowskiej; uroczystość na Cmentarzu Żołnierzy Armii Czerwonej w Bielsku-Białej

Urodzili się

1888 Walenty Franciszek Augustynowicz – ur. w Kolbuszowej (zm. 19 marca 1967 w Żywcu); botanik, profesor gimnazjalny, uczestnik I wojny światowej, żołnierz AK. Związany z Żywcem od roku 1921 – nauczyciel biologii w Państwowym Gimnazjum i Liceum (po 1945 dyrektor PGiL dla dorosłych). W czasie okupacji prowadził tajne nauczanie. Popularyzował nauki przyrodnicze (założył przyszkolne alpinarium) oraz potrzebę chronienia środowiska naturalnego.

1893Władysław Haliński – ur. w Tarnowie (zm. 25 czerwca 1979 w Bielsku-Białej); prawnik, naczelnik Sądu Powiatowego w Żywcu. Uczestnik „cudu nad Wisłą” (1920). Organizator Oddziału Babiogórskiego Pol. Tow. Turystycznego (prezes od 1945). Inicjator przebudowy schroniska na Pilsku. Popularyzator tenisa w Żywcu (grywał m.in. z Jadwigą Andrzejewską mistrzynią Polski).

1894Ferdynand Pustówka – ur. w Wiśle (zm. 2 lipca 1965 w Wiśle Malince); nauczyciel, skrzypek, kompozytor, folklorysta, bibliofil. Uczestnik I wojny światowej. Kierownik szkoły w Wiśle Malince. Jeden ze współorganizatorów Muzeum Beskidzkiego w Wiśle. Zbieracz eksponatów materialnej kultury ludowej. Autor Pieśni ludowych z polskiego Śląska.

1899Jan Skrzyp – ur. w Sopotni Wielkiej (zm. 12 kwietnia 1980 w Sopotni Wielkiej); kowal, lokalny działacz społeczny. Uczestnik I wojny światowej, legionista. Współorganizator Kasy Stefczyka, Kółka Rolniczego w Sopotni Wielkiej, działacz Stronnictwa Ludowego. Żołnierz AK w Jeleśni (łącznik). Więzień w KL Auschwitz i Buchenwaldzie. Radny Gminnej Rady Narodowej w Jeleśni i Gromadzkiej RN w Sopotni Wielkiej i Małej.

1906Witold Reger – ur. w Cieszynie (zg. 26 września 1938 pod Hrčavą k. Jaworzynki); działacz harcerski („Tolek”), folklorysta. Członek Głównej Komendy Harcerzy HPCz, komendant Hufca ZHP w Cieszynie. Zbieracz folkloru ziemi cieszyńskiej, autor widowiska scenicznego Wesele cieszyńskie. Zastrzelony przez czeską bojówkę.

1940Bolesław Zoń – ur. w Czernichowie (zm. 12 września 2002 w Warszawie); pułkownik, pilot doświadczalny i szybowcowy. Prezes Aeroklubu Bielsko-Bialskiego.

1942Krystyna Ubda – ur. w Cieszynie; nauczycielka tańca. Współzałożycielka i prezes Cieszyńskiego Amatorskiego Klubu Tanecznego „Quick”. Współautorka programu Bielskiej Szkoły Tańca. Z mężem Edwardem byli Mistrzami Cieszyna w tańcu towarzyskim w latach 1962–71.

Zmarli

1982Władysław Nowak – zm. w Sheffield (ur. 11 czerwca 1908 w Choczni); major pilot WP. Uczestnik bitwy o Anglię m.in. w Dywizjonie nr 306. Pierwszy polski pilot myśliwca z potwierdzonym nocnym zestrzeleniem samolotu niemieckiego. Adiutant prezydenta RP na uchodźstwie Władysława Raczkiewicza.

1993Helena Firlej – pielęgniarka, działaczka PCK. Żołnierz AK, więźniarka KL Auschwitz. Pracowała w Szpitalu Powiatowym w Żywcu. Organizatorka zbiorowych akcji honorowego dawstwa krwi i pomocy poszkodowanym w pow. żywieckim. (ur. 11 stycznia 1921 w Rychwałdku)


Przysłowia

Mróz taki, że aż szyndzioły strzylajóm (przysłowie ze Śląska Cieszyńskiego)
Gdy bez wiatrów luty chodzi, w kwietniu wiater nie zawodzi
 

Rozmaitości

Ucieczki więźniów luty
W 1896 swoją działalność rozpoczęło cieszyńskie więzienie. Od tego czasu doszło kilkukrotnie do ucieczek skazanych. Jedna z pierwszych miała miejsce w 1936, kiedy to więzień opuścił teren aresztu zaprzężonym wozem wywożącym pomyje. Dwukrotnie zdarzyło się też, że skazany przecisnął się przez kratę, dzięki szczupłej budowie ciała  (austriackie przepisy normowały większy rozstaw krat o 2 cm). W lutym 1990 z więzienia wydostali się dwaj więźniowie pracujący tam w charakterze bibliotekarzy (sic!). To właśnie w bibliotece gromadzili narzędzia i sprzęt pomocny w ucieczce. Następnie wycięli dziurę w suficie i wydostali się na strych, a potem na dach zakładu. Ucieczki te może nie były tak spektakularne jak choćby te ze słynnego Alcatraz, ale jakby nie było skuteczne… choćby tylko na jakiś czas.

Opracowano na podstawie tekstu:
1) Piszczek R., Cieszyńskie ucieczki. „Kal. Ciesz.” 2015, s. 228–231.

PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com