Datownik Regionalny

KSIĄŻNICY BESKIDZKIEJ

15 Luty

Imieniny

Faustyna
Jowity
Klaudiusza

Luty
15

Dziś jest: 153 dzień roku

Wydarzyło się

1941 – w nocy z 15/16, w wyniku pomyłki pilota, na Dębowcu wylądowali Cichociemni, byli to Stanisław Krzymowski „Kostka”, Józef Zabielski „Żbik”, Czesław Raczkowski „Orkan”

1948 – premiera sztuki Rewizor z Petersburga Mikołaja Gogola w reż. Stanisława Kwaskowskiego w Teatrze Polskim w Bielsku; ilość przedstawień: 25, liczba widzów: 10 673

1965 – nieznani osobnicy wynieśli z bramy domu przy ul. Podcienie 2 w Bielsku-Białej piec kaflowy o wadze 300 kg

1976 – spotkanie z Aleksandrą Śląską, aktorką znaną z filmów: Dom na pustkowiu, Ostatni etap w Książnicy Beskidzkiej

2002 – premiera sztuki Tramwaj zwany pożądaniem Tennessee Williamsa w reż. Bartłomieja Wyszomirskiego w Teatrze Polskim w Bielsku-Białej

2008 – X Miejski Konkurs Recytatorski „Słońce, słońce i życie”, odbywający się w Domu Kultury w Kamienicy

2017 – jubileusz 70-lecia Koła Gospodyń Wiejskich w Wapienicy

Urodzili się

1655Jerzy Fryderyk Bludowski – baron, kurator ewangelickiego Kościoła Jezusowego w Cieszynie. Właściciel Bąkowa, Drogomyśla, Pierśćca, Pruchnej, Rychwałdu, Wielkich i Małych Ochab. Fundator ołtarzy w kościele ewangelickim w Cieszynie i Hażlachu. Inicjator i założyciel biblioteki zborowej (część zachowanych ksiąg jest w zbiorach ob. biblioteki Tschamera). (zm. 1730)

1892Edward Cienciała – ur. w Suchej Średniej na Śląsku Ciesz. (zm. 22 sierpnia 1951 w Siemianowicach Śl.); lekarz. Uczestnik akcji plebiscytowej na Śląsku Cieszyńskim, żołnierz WP. Naczelnik Wydziału sanitarnego w Dyrekcji Kolei Państwowej w Katowicach. Organizator Sanatorium Kolejowego w Bystrej-Wilkowicach. Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Mysłowicach. Więzień obozów koncentracyjnych w Dachau i Mauthausen-Gusen.

1942 Tadeusz Pawlusiak – ur. w Wilkowicach (zm. 4 września 2017); skoczek narciarski, trener. Zawodnik BBTS Włókniarza Bielsko-Biała. Szkoleniowiec w szkole Mistrzostwa Sportowego w Zakopanem (1986–2007), jego wychowankiem był m.in. Wojciech Skupień. Uczestnik igrzysk olimpijskich w Lillehammer (1994) w roli trenera polskiej kadry. Brat Tadeusza, Anny, Józefa i Stanisława Pawlusiaków.

1980Przemysław Redkowski – ur. w Bielsku-Białej; aktor filmowy i teatralny. Związany z krakowskim Teatrem Bagatela. Występuje też w serialach (np. Barwy szczęścia, Kamienie na szaniec, Bodo).

Zmarli

1870Antoni Krząstkiewicz – zm. w Żywcu? (ur. 23 maja 1790 w Żywcu); malarz żywiecki. Tworzył obrazy o tematyce religijnej zamawiane do kościołów na terenie Żywiecczyzny (m.in. w Lachowicach, Milówce, Rychwałdzie i Żywcu). Ojciec Wincentego Krząstkiewicza, również malarza.

2000Joanna Kwiatkowska – zm. w Bielsku-Białej (ur. 24 czerwca 1940 we Flisach, pow. tarnowski); działaczka społeczno-kulturalna, instruktor teatralny, reżyser sztuk teatralnych. Od 1958 związana z Bielskiem. Prowadziła działalność na rzecz młodzieży m.in. w Domu Kultury Włókniarzy.


Przysłowia

W lutym lepiej widzieć wilka przy progu, niż chłopa przy pługu (przysłowie cieszyńskie)
Gdy kto kogo obgaduje, to go z grzechów obmywuje
 

Rozmaitości

PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com