Datownik Regionalny

KSIĄŻNICY BESKIDZKIEJ

21 Luty

Imieniny

Eleonory
Feliksa
Leny
Piotra

Luty
21

Dziś jest: 153 dzień roku

Wydarzyło się

1457 – sprzedaż Księstwa Oświęcimskiego królowi Kazimierzowi Jagiellończykowi przez księcia oświęcimskiego Jana IV

2013 – spotkanie Jacka Proszyka z czytelnikami w Książnicy Beskidzkiej na temat swojej najnowszej książki Życie według wartości. Żydowscy liberałowie, ortodoksi i syjoniści w ramach cyklu „Historyczne czwartki”

Urodzili się

1872Jerzy Kantor – ur. w Milikowie na Śląsku Ciesz. (zm. 6 lutego 1954 w Suchej Górnej); działacz robotniczy, poseł RP. Inicjator budowy sanatorium dla górników w Kończycach Wielkich oraz domu zdrowia dla kobiet i sierot po górnika w Bystrej k. Bielska. Członek Rady Narodowej Księstwa Cieszyńskiego w 1918. Był jednym z siedmiu posłów ziemi cieszyńskiej w Sejmie Ustawodawczym RP w 1919.

1878Józef Biedrawa – ur. w Trzyńcu na Śląsku Ciesz. (zm. 28 kwietnia 1944 w Krośnie); pedagog, działacz społeczny i narodowy na Mazurach. Z żoną Emilią Sukert założyli Muzeum Mazurskie w Działdowie. W czasie okupacji w konspiracji opracowywał  plan organizacji polskiego szkolnictwa na Warmii i Mazurach po zakończeniu wojny.

1890Karol Krygiel – ur. Suchej Średniej na Śląsku Ciesz. (zg. 9 września 1914 w bitwie pod Kraśnikiem); nauczyciel. Uczył w szkole nr 2 w Ustroniu (od 1909) i w domu sierot. Duchowy przywódca Związku Młodzieży Ewangelickiej. Jako pierwszy wprowadził w ustrońskiej szkole gimnastykę z dziewczętami. Skierowany na front w czasie I wojny światowej, poległ w walce.

1897Kazimiera Chobot – ur. we Lwowie (zm. 22 lutego 1976 w Wiśle); nauczycielka, publicystka, tłumaczka, harcerka. Żona Józefa Chobota, zaangażowana w prace ośrodka ezoterycznego. Tłumaczka z jęz. francuskiego i niemieckiego. Autorka wierszy i pieśni harcerskich. Uczyła w szkołach średnich Wisły oraz w sanatorium na Kubalonce. Założycielka Koła Ligi Kobiet Pol. w Wiśle.

1925Mieczysław Peterek – ur. w Bielsku-Białej (zm.17 marca 2008 w Bielsku-Białej); fotograf, regionalista. Specjalizował się w fotografii krajoznawczej i dokumentacyjnej, zwłaszcza w zabytkach architektury pow. bielskiego. Autor wspomnień.

1925Kazimierz Szczurek – ur. w Cieszynie (zm. 28 stycznia 2000 w Cieszynie); prozaik, poeta, tłumacz (esperanto), publicysta. Bibliotekarz, działacz kulturalny i regionalny. Redaktor i współautor wydawnictw o szkolnictwie cieszyńskim.

1928Mieczysław Matuszek – ur. w Żywcu (zm. 11 kwietnia 1993 w Żywcu?); inż., dyrektor Zakładów Przemysłu Terenowego w Żywcu (1957–76). Racjonalizator, ekspert ds. materiałów budowlanych.

1932Stefan Pojda – ur. w Wiśle; instrumentalista ludowy, działacz regionalny. Związany z regionalnym zespołem pieśni i tańca „Wisła”: tancerz, śpiewak, instrumentalista, członek zarządu i kierownik zespołu (od 1972). Inicjator, współorganizator TKB w Wiśle – rozpoczynał grą na trombicie część wieńcową dożynek centralnych.

1942Leopold Skupień – ur. w Czańcu; instruktor muzyki, dyrygent. Prowadził m.in. orkiestry dęte OSP w Choczni i Zakładów Metali Lekkich oraz kapeli UFO Bank w Kętach.

Zmarli

1958Jan Cyrnal – zm. w Krakowie (ur. 13 czerwca 1891 w Gilowicach); nauczyciel, dr filozofii. Uczestnik I wojny światowej. W latach 1934–39 pracował w szkolnictwie średnim woj. śląskiego. W czasie okupacji prowadził tajne nauczanie (Kieleckie). Od 1949 dyrektor LO w Żmigrodzie k. Jasła.

1970Władysław Olearczyk – zm. w Cieszynie (ur. 8 czerwca 1898 w Przemyślu); piłkarz (prawy obrońca), trener. Zawodnik Pogoni Lwów (1921–29, następnie trener). Czterokrotnie zdobywał tytuł mistrza Polski. Grał w reprezentacji kraju. Wiceprezes LKS Pogoń Lwów.

1978Mieczysław Kotlarczyk – zm. w Krakowie (ur. 6 czerwca 1908 w Wadowicach); reżyser teatralny, aktor dramaturg. Kierował wadowickim  Teatrem Powszechnym. Twórca Teatru Rapsodycznego. Nauczyciel teatralny i przyjaciel Jana Pawła II.

2017Erwin Brożek – nauczyciel akademicki, działacz kulturalny, publicysta. Redaktor wydawnictw regionalnych, np. „Kalendarza Beskidzkiego”, współautor monografii Bielska-Białej. Długoletni prezes Tow. Miłośników Ziemi Bielsko-Bialskiej. (ur. 13 maja 1914 w Iłownicy)


Przysłowia

Jeśli ciepło w dzień świętego Piotra, zima do Wielkanocy potrwa
Święty Piotr gdy się rozgrzeje, wiosna szybko nie przyspieszeje
 

Rozmaitości

PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com