Datownik Regionalny

KSIĄŻNICY BESKIDZKIEJ

25 Czerwiec

Imieniny

Doroty
Febrona
Łucji
Prospera

Czerwiec
25

Dziś jest: dzień roku

Wydarzyło się

1910 – uroczystości grunwaldzkie w Buczkowicach, Szczyrku i Rybarzowicach, związane z jubileuszem 500-lecia bitwy pod Grunwaldem (25–26 czerwca)

1948 – premiera sztuki Przyjaciele Aleksandra Fredry w reż. Stanisława Kwaskowskiego w Teatrze Polskim w Bielsku; ilość przedstawień: 14, liczba widzów: 3324

1964 – uroczyście odsłonięto tablicę pamiątkową w LO im. A. Asnyka w Bielsku-Białej ku czci profesorów i wychowanków poległy w czasie II wojny światowej

1983 – Szkole Podstawowej nr 27 w Bielsku-Białej nadano im. Janusza Kusocińskiego

1993 – I letnie zawody Mountain Bike w Ustroniu zorganizowane przez Klub Rowerów Górskich Towarzystwa Sportowo-Rekreacyjnego Siła

2004 – VII Powiatowa Przeglądacka Gawędziarzy i Śpiewaków Ludowych w Żywcu (25–27 czerwca)

2005 – I Średniowieczny Jarmark Świętojański w Bielsku-Białej

2016 – premiera sztuki Z Twoją córką? Nigdy! Antonina Procházky’ego w Teatrze Polskim w Bielsku-Białej

2019 – jubileusz 50-lecia powstania Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej

Urodzili się

1877 Jan Korzonkiewicz – ur. w Kobiernicach (zm. 24 listopada 1932 w Krakowie); ksiądz, profesor UJ, biblista. Rektor Seminarium Duchownego w Krakowie. Proboszcz katedralnej parafii św. Wacława na Wawelu. Pionier odnowy liturgicznej w artykułach biblijnych. Współzałożyciel Tow. Miłośników Liturgii.

1881 Paweł Hulka-Laskowski – ur. w Żyrardowie (zm. 29 października 1946 w Cieszynie); pisarz i poeta, tłumacz. Referent prasowy w Min. Spraw Zagranicznych w Pradze. Autor książki Księżyc nad Cieszynem, którą napisał w czasie leczenia w szpitalu cieszyńskim pod opieką dra Jana Kubisza.

1882 Władysław Wójcik – ur. w Raczkowej, pow. sanocki (zg. 6 listopada 1940 w KL Mauthausen-Gusen); nauczyciel, inspektor szkolny, działacz oświatowy i turystyczny. Założył w Orłowej Tow. Pomocy Naukowej, powołał też Uzupełniającą Szkołę Przemysłową oraz Tow. Nauczycieli Szkół Zawodowych. Dyrektor Pol. Szkoły Wydziałowej w Łazach. Inicjator budowy schroniska i kaplicy na Kozubowej. Po wkroczeniu Niemców jako pierwszy wywieziony został do obozu koncentracyjnego w Dachau.

1908Piotr Mynarski – ur. w Starej Wsi, pow. oświęcimski (zm. 14 grudnia 1986 w Bielsku-Białej); inżynier mechanik, pilot doświadczalny, pedagog, Żołnierz AK. Pierwszy polski pilot, który otrzymał srebrną odznakę szybowcową (1935). Od 1946 związany z Szybowcowym Zakładem Doświadczalnym w Bielsku-Białej (m.in. był pierwszym pilotem fabrycznym w Instytucie Szybownictwa).

1910 Anna Golonka – ur. w Krakowie (zm. 27 października 2000 w Bielsku-Białej); malarka. Od 1945 działaczka bielskiego Oddziału Związku Polskich Artystów Plastyków. Uczestniczyła we wszystkich wystawach środowiskowych oddziałowych i okręgowych. Jej obrazy są w Muzeum w Bielsku-Białej.

1922 Tadeusz Otto Adamik – ur. w Cieszynie (zm. 11 listopada 1965 w Cieszynie); harcerz, członek AK, pastor parafii ewang.-augsb. w Ustroniu. W czasie okupacji żołnierz w oddziale do specjalnych poruczeń kielecko-radomskiego Okręgu AK Jodła. Brat Otylii i Wilhelma Adamików.

1945Henryk Talar – ur. w Kozach; aktor teatralny i filmowy. Dyrektor teatrów m.in. Teatru Polskiego w Bielsku-Białej. Role w filmach m.in. Polskie drogi (1976), Wiedźmin (2001), Sługi boże (2016).

1977Edyta Golec – altowiolinistka, wokalistka. Członkini zespołu Golec uOrkiestra.

1997Magdalena Jaskółka – ur. w Oświęcimiu; łyżwiarka figurowa. Zawodniczka UKŁF Unia Oświęcim (solistka). Reprezentantka Polski w kategorii par z Piotrem Snopkiem (2009–13).

Zmarli

1855Jan Kanty Rzesiński – zm. w Krakowie (ur. 22 sierpnia 1803 w Rajsku k. Oświęcimia); prawnik, filozof, polityk, poeta. Bibliotekarz i bibliograf. Członek krakowskiego Komitetu Narodowego w czasie Wiosny Ludów (1846).

1962 Stanisław Opielowski – zm. w Bielsku-Białej? (ur. 15 stycznia 1895 w Krzyszkowicach, pow. wielicki); nauczyciel, działacz ruchu oporu. Inspektor szkolny w Białej Krakowskiej (do 1939). W czasie okupacji uczył w Zadzielu. Więzień KL Dachau i Mauthausen-Gusen. Uczestnik tajnego nauczania i pomocy partyzantom w Niepołomicach. Od 1947 w Bielsku-Białej (uczył jęz. polskiego w Liceum Pedagogicznym). Organizator Zjazdu Gusenowców i redaktor jednodniówki „Gusen”.

1973 Ludwik Kojzar – zm. w Ustroniu? (ur. 12 sierpnia 1888 w Strumieniu); ksiądz, działacz narodowy i społeczny. Uczestnik I wojny światowej. Założyciel Czytelni Katolickiej i jeden z inicjatorów powstania Gimnazjum Polskiego w Skoczowie. W latach 1934–65 był proboszczem w Ustroniu. Więzień obozu koncentracyjnego Dachau oraz Urzędu Bezpieczeństwa. Dziekan dekanatu cieszyńskiego.

1979 Władysław Haliński – zm. w Bielsku-Białej (ur. 11 lutego 1893 w Tarnowie); prawnik, naczelnik Sądu Powiatowego w Żywcu. Uczestnik „cudu nad Wisłą” (1920). Organizator Oddziału Babiogórskiego Pol. Tow. Turystycznego (prezes od 1945). Inicjator przebudowy schroniska na Pilsku. Popularyzator tenisa w Żywcu (grywał m.in. z Jadwigą Andrzejewską mistrzynią Polski).

1988 Władysław Błasiak – działacz spółdzielczy, ludowiec. Uczestnik kampanii wrześniowej 1939. Pracował jako księgowy w spółdzielniach w Porąbce, Oświęcimiu i Kętach. Zaangażowany na rzecz rodzinnej Porąbki (budowa stadionu sportowego, ośrodka zdrowia, domu towarowego), jeden z założycieli i prezes PSR-H „Spólnota”. Działał we władzach lokalnych ZSL. Odznaczony m.in. Medalem za Udział w Wojnie Obronnej 1939 r. (ur. 3 listopada 1906 w Porąbce)

1995 Władysław Sternal – zm. w Koszarawie (ur. 12 lipca 1911 w Koszarawie); zabawkarz. Specjalista od kołysek, dziobiących się kogucików na kiju oraz „klepoków” (ptaków z ruchomymi skrzydłami). Członek Stow. Twórców Ludowych. Radny Gromadzkiej Rady Narodowej w Koszarawie.


Przysłowia

Bez jednej chałupy dziod torbe uzbiyro (przysłowie z Rycerki Górnej)
Ten wszędzie wnika, kto ma poplecznika
 

Rozmaitości

Quo vadis      
W 1905 r. Akademia Szwedzka przyznała Henrykowi Sienkiewiczowi Nagrodę Nobla za twórczość epicką. Paryski dziennik napisał, że największym arcydziełem pisarza jest Quo vadis. W czerwcu 1913 r. Zenker, właściciel kina w Bielsku, sprowadził adaptację filmową powieści. Było to wielkie wydarzenie dla mieszkańców miasta. Zainteresowanie było tak duże, że rywalizujące kino Lux w Białej musiało odwołać wszystkie swoje seanse. Dyplomatycznie wówczas pisano w prasie, iż zawieszono je z powodu pewnych technicznych braków. Tymczasem Niemcy krótkotrwale cieszyli się, mając nadzieję, że niemiecki kino-teatr w Białej wyeliminował konkurencję.

Opracowano na podstawie tekstu:
1) Sto lat temu w Bielsku-Białej : elektryka rewolucjonizuje życie w regionie / spisał Jacek Kachel. „Kur. Radia Biel.” 2013, nr 19, s. 24.

PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com