Datownik Regionalny

KSIĄŻNICY BESKIDZKIEJ

12 Lipiec

Imieniny

Leona
Natana
Pauliny
Weroniki

Lipiec
12

Dziś jest: 93 dzień roku

Wydarzyło się

1921 – powstała Spółka Akcyjna Przemysłu Elektrycznego Czechowice w Czechowicach (ob. Kontakt Simon S.A.)

1923 – strajk 17 tys. robotników Bielska i Białej (12–29 lipca)

1946 – założono Koło Łowieckie Głuszec w Wiśle

1968 – zawody w skokach w hippice na stadionie KS Beskid w Bielsku-Białej

1991 – rozpoczęto działalność Straży Miejskiej w Ustroniu

2002 – ukazał się pierwszy numer „Gazety Czechowickiej”, a jej pierwszym redaktorem był Jan Picheta

2014 – XIV Międzynarodowy Zlot Pojazdów Militarnych Operacja Południe na bielskich Błoniach

Urodzili się

1897Bernard Antoni Adamecki – ur. w Marklowicach Dolnych (zg. 7 sierpnia 1952 w Warszawie); pułkownik lotnictwa WP, powstaniec warszawski, ofiara stalinizmu. Uczestnik I wojny światowej, walk na Śląsku Cieszyńskim i we Lwowie. W kampanii wrześniowej 1939 jeden z dowódców lotnictwa w Armii „Modlin”. Szef Wydz. Lotnictwa Komendy Głównej AK. Zamordowany z wyroku sądu wojskowego.

1909Tadeusz Górski – ur. w Rożniatowie (zm. 23 lipca 1990 w Suchej Beskidzkiej?); inż. rolnictwa, pedagog. Uczestnik obrony Warszawy w 1939. Związany ze szkolnictwem rolniczym uczył m.in. w Makowie Podhalańskim i Suchej Beskidzkiej. Przewodniczący Prezydium Powiatowej Rady Narodowej w Suchej (1966–73). Za jego kadencji zbudowano m.in. 17 szkół podstawowych, Odznaczony Medalem za udział w wojnie obronnej 1939, medalem Wincentego Witosa i in.

1911Władysław Sternal – ur. w Koszarawie (zm. 25 czerwca 1995 w Koszarawie); zabawkarz. Specjalista od kołysek, dziobiących się kogucików na kiju oraz „klepoków” (ptaków z ruchomymi skrzydłami). Członek Stow. Twórców Ludowych. Radny Gromadzkiej Rady Narodowej w Koszarawie.

1916Konstanty Jagiełło – ur. w Hucie Żelechowskiej (zg. 27 października 1944 w Łękach-Zasolu); pięściarz, żołnierz ruchu oporu. Jako więzień KL Auschwitz uczestniczył w konspiracyjnym Związku Organizacji Wojskowej Witolda Pileckiego. Pracował na rzecz więźniów obozu, m.in. organizował ucieczki więźniów z Auschwitz.

1921Janina Barbara Górkiewicz – ur. w Mucharzu (zm. 29 lipca 1986); pisarka, poetka, autorka słuchowisk radiowych dla dzieci i młodzieży, nauczycielka. Debiut literacki w 1961. Współpracowała z pismem „Płomyk” oraz z Rozgłośnią Polskiego Radia w Warszawie.

1925Teodor Biegun – ur. w Lachowicach (zm. 10 kwietnia 2009 w Żywcu); twórca ludowych zabawek drewnianych. Charakterystyczne dla artysty były koniki (wyścigowce, klepoki, bryczki, taczki, wozy), zdobione wzorami roślinnymi i geometrycznymi, o bogatej kolorystyce, Laureat Nagrody im. Oskara Kolberga i honorowej odznaki „Za Zasługi dla Województwa Śląskiego”.

Zmarli

1929Paweł  Nowoczek – zm. w Węgierskiej Górce (ur. w 1860 w Łączce k. Skoczowa); nauczyciel, urzędnik w hucie, muzyk, kompozytor. Kierownik prywatnej szkoły ludowej przy hucie w Węgierskiej Górce. Kapelmistrz orkiestry hutniczej i założyciel chóru. Propagator muzyki i ruchu śpiewaczego. Autor melodii do popularnej pieśni Góralu, czy ci nie żal Michała Bałuckiego.

1937Franciszek Walczyński – zm. w Tarnowie (ur. 20 grudnia 1852 w Żywcu); ksiądz, kanonik kapituły katedralnej, kompozytor, pisarz religijny. Wikariusz i katecheta w Tarnowie. Prezes Tow. ku wspieraniu muzyki kościelnej pw. św. Wojciecha, kierownik chóru tego towarzystwa. Organizator szkoły organistów w Tarnowie. Szambelan papieski i prałat domowy. Autor książek i artykułów religijnych, utworów wokalnych i organowych.

1968Ada Sari – zm. 12 lipca 1968 w Ciechocinku (ur. 29 czerwca 1886 w Wadowicach); śpiewaczka, pedagog. Sopran koloraturowy. Występowała na największych scenach operowych świata (np. w La Scali, Carnegie Hall). Od 1985 w Nowym Sączu odbywa się Międzynarodowy Festiwal i Konkurs Sztuki Wokalnej im. Ady Sari.

1986Marian Lipień – zm. w Bielsku-Białej? (ur. 7 sierpnia 1932 w Grabiu Uznańskim, pow. bocheński); działacz społeczny i polityczny. Działacz ruchu młodzieżowego w Żywcu: Związek Młodzieży Polskiej, Związek Harcerstwa Polskiego, Ludowe Zespoły Sportowe. Radny MRN. Zastępca dyrektora Żywieckiej Fabryki Papieru „Solali”.


Przysłowia

Kto się nawet som niy szanuje, tego i Ponboczek niy uratuje (przysłowie śląskie)
Pan i chłop to jak pies i kot
 

Rozmaitości

 Modne i rzadkie
Towarem deficytowym lat 60. XX w. w Bielsku-Białej okazały się tenisówki. Obuwie przydatne dla urlopowiczów. Niestety, jak donosiła ówczesna prasa, towaru tego „nie było, nie ma i nie wiadomo, kiedy będzie”. W Bielsku na krótko pokazało się kilka par, ale wyłącznie w kolorze zielonym i numerze 41.

Opracowano na podstawie tekstu:
1) Kronika Beskidzka : 50 lat temu. „Kr. Besk.” 2010, nr 31, s. 41.

PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com