Datownik Regionalny

KSIĄŻNICY BESKIDZKIEJ

14 Lipiec

Imieniny

Angeliny
Damiana
Kamila
Marcela

Lipiec
14

Dziś jest: 92 dzień roku

Wydarzyło się

1904 – rozpoczęto budowę kościoła parafialnego pw. Narodzenia NMP w Porąbce, ustny przetarg na jego budowę wygrał Karol Korn

1974 – Wielki Festyn Ludowy w Bestwinie zorganizowany przez Regionalny Zespół Pieśni i Tańca Bestwina

2007 – XV Krajowy Zjazd Związku Więźniów Politycznych okresu stanu wojennego w Bielsku-Białej

Urodzili się

1834Teodor Haase – ur. we Lwowie (zm. 27 marca 1909 w Cieszynie); teolog, redaktor, wydawca, działacz społeczny i polityczny. Pastor parafii ewangelickiej w Bielsku, radca miejski i członek Rady Szkolnej. Od 1882 superintendent morawsko-śląski augsburskiego wyznania. Poseł do Sejmu Śląskiego w Opawie i do parlamentu austriackiego. Pomysłodawca pierwszych w Bielsku szkół średnich i zakładów dobroczynnych. Otwarty przeciwnik polskiego ruchu narodowego na Śląsku Cieszyńskim.

1869Piotr Bielewicz – ur. w Żywcu (zm. 5 stycznia 1943 w Bystrej Podhalańskiej); prawnik, kupiec, samorządowiec. Inicjator powołania w 1895 Komitetu Wyborczego popierającego Wojciecha Szweda, kandydata Stronnictwa Ludowego na posła do Sejmu Krajowego we Lwowie. Założył najstarszy w Żywcu sklep-trafikę. Od 1906 pracował w samorządzie miejskim, reprezentował miasto w Radzie Powiatowej i Wydziale Powiatowym. Inicjator powstania m.in. Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika, założyciel i aktywny działacz TG Sokół i OSP. Od 1930 do 1934 burmistrz Żywca. W czasie okupacji zmuszony przez Niemców do opuszczenia miasta.

1888Tadeusz Malinowski – ur. w Wadowicach (zm. 4 maja 1980 w Londynie); prawnik, generał brygady WP. Legionista. Dowódca piechoty 21 Dywizji Piechoty Górskiej w Bielsku od 1927. Po kampanii wrześniowej 1939 w Londynie, gdzie m.in. był zastępcą wiceministra obrony narodowej.

1902Czesław Kuryatto – ur. w Kurczycach na Wołyniu (zm. 12 marca 1951 w Cieszynie); malarz. Uprawiał malarstwo portretowe i pejzażowe. Autor studiów portretowych charakterystycznych typów górali istebniańskich.

1914Zuzanna Gembołyś – ur. w Istebnej; nauczycielka, gawędziarka, poetka ludowa. Założycielka Dziecięcego Zespołu Regionalnego „Młoda Góra” w SP nr 3 w Istebnej. Kierowała Zespołem  „Istebna”. Autorka scenariuszy widowisk regionalnych np. Śmiergusty, W Istebnej na hali prezentowanych w Polskim Radiu. Członkini Klubu Literackiego im. J. Probosza w Istebnej.

1920Zdzisław Lachur – ur. w Zagórzu, ob. dzielnica Sosnowca (zm. 29 grudnia 2007 w Warszawie); malarz i grafik. Założyciel Studia Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej.

1939Małgorzata Kudła – ur. we Lwowie; grafik, nauczycielka w Liceum Sztuk Plastycznych w Bielsku-Białej. Uprawia drzeworyt, litografię, malarstwo olejne.

1943Dorota Poraniewska – ur. w Nowym Boguminie (Czechy); operator filmowy. Od 1962 w Studiu Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej.

Zmarli

1914Andrzej Hławiczka – zg. w drodze z Cieszyna do Bobrka (ur. 5 maja 1866 w Dzięgielowie); nauczyciel muzyki, wydawca śpiewników religijnych i pieśni ludowych i towarzyskich, działacz narodowy. Nauczyciel i organista w Kościele Jezusowym w Cieszynie. Gromadził cieszyńskie pieśni ludowe.

1956Bronisław Wroński – zm. w Ustce (ur. 19 września 1894 w Krakowie); legionista, nauczyciel. Ochotnik Pierwszej Brygady Korpusu Posiłkowego walczył w I wojnie światowej (dwukrotnie Krzyż Walecznych). Kierownik SP w Żywcu Zabłociu. W czasie okupacji prowadził tajne nauczanie i współpracował z AK. W SP nr 1 w Zabłociu odsłonięto tablicę pamiątkową ku jego pamięci (1987).


Przysłowia

Pszczoły dają wosk i miody, chowaj je dla zdrowia, urody
Obmawiać nieobecnego równie jak bić umarłego
 

Rozmaitości

PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com