Datownik Regionalny

KSIĄŻNICY BESKIDZKIEJ

19 Lipiec

Imieniny

Marcina
Rufina
Wincentego
Wodzisława

Lipiec
19

Dziś jest: 93 dzień roku

Wydarzyło się

1919 – Rada Narodowa Księstwa Cieszyńskiego w Cieszynie nakazała utworzenie klas polskich w Państwowej Wyższej Szkole Przemysłowej (ob. Bielska Szkoła Przemysłowa) w Bielsku

1946 – premiera sztuki Dom wariatów Karola Laufusa w reż. Stanisława Kwaskowskiego w Teatrze Polskim w Bielsku

1959 – Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Cieszyńskiej zdobył pierwsze miejsce podczas krajowych obchodów XV-lecia PKWN w Lublinie (19–22 lipca)

1964 – uroczystość przemysłu rafineryjnego obchodzona w Rafinerii Nafty w Czechowicach-Dziedzicach, odznaczono zasłużonych pracowników

1964 – otwarto letnią restaurację „Pod namiotem” w Brennej Bukowej

1972 – czyszczono pomnika A. Mickiewicza w Parku Włókniarzy w Bielsku-Białej

1984 – I Beskidzkie Międzynarodowe Zawody Lotniowe o Puchar Ustronia

1985 – uruchomiono przystanek kolejowy Ustroń Zdrój

1986 – odsłonięto tablicę pamiątkową wmurowaną w ścianę Gminnego Ośrodka Kultury w Bierach upamiętniającą postać Józefa Bożka, konstruktora maszyny parowej i wynalazcy

2004 – założono klub piłkarski Ludowy Zespół Sportowy Beskid Godziszka

Urodzili się

1909 Franciszek Basik – ur. w Korbielowie (zg. 1 września 1939 na Hali Miziowej); żołnierz WP, pierwsza ofiara września 1939 pod Pilskiem. W sierpniu 1939 zmobilizowany do plutonu z ramienia Straży Granicznej. Dowódca patrolu zamierzającego przekroczyć granicę słowacką na Pilsku. Postrzelony przez polskiego żołnierza, zmarł w schronisku.

1912Stefan Żechowski – ur. w Książu Wielkim (zm. 28 października 1984 w Książu Wielkim); malarz, ilustrator. Autor 37 ilustracji do Motorów, powieści Emila Zegadłowicza (książka została skonfiskowana przez cenzurę obyczajową). Projektant serii znaczków dotyczących polskiej kultury i historii.

1919Kazimierz Fober – ur. w Goleszowie (zm. 17 grudnia 2002 w Cieszynie); organizator amatorskiego ruchu śpiewaczego, publicysta. Prezes chóru „Harmonia” w Cieszynie. Działacz Polskiego Związku Chórów i Orkiestr.

Zmarli

1932Bogdan Hoff – zm. w Cieszynie (ur. 16 listopada 1865 w Koźminie w Wielkopolsce); malarz, legionista. Nauczyciel rysunków w polskim gimnazjum w Cieszynie. Kontynuator prac ojca Bogumiła nad przekształceniem Wisły w miejscowość letniskową. Inicjator założenia Stow. Miłośników Wisły (1908). Twórca akwarel z krajobrazami wiślańskimi, szkiców i rysunków wsi i przejawów miejscowego folkloru.


Przysłowia

Na świętego Wincentego będziem jedli chleb z nowego
W lipcowej porze łowią raki i piskorze
 

Rozmaitości

PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com