Datownik Regionalny

KSIĄŻNICY BESKIDZKIEJ

21 Lipiec

Imieniny

Daniela
Ignacego
Klaudiusza
Wiktora

Lipiec
21

Dziś jest: 93 dzień roku

Wydarzyło się

1941 – Niemcy zarekwirowali dzwony z wieży bestwińskiego kościoła

1989 – IX Dni Jeleśni (21–23 lipca)

Urodzili się

1803Wilhelm Raschke – ur. w Białej (zm. 24 lutego 1855 w Bystrzycy nad Olzą); pastor, poeta, działacz na rzecz mieszkańców. Pastor w Bystrzycy (od 1830). Walczył jako homeopata z cholerą w 1831. Wprowadził w szkole polskie podręczniki, zainicjował powstanie polskiej biblioteki pedagogicznej. Autor kazań, wierszy świeckich i religijnych.

1830Andrzej Gawlas – ur. w Iłownicy (zm. 21 marca 1898 w Suchej Górnej); nauczyciel, polski działacz narodowy i społeczny, filantrop. Kierownik szkoły ludowej w Suchej Górnej – wprowadził język polski jako język wykładowy. Organizator pierwszej zabawy narodowej na Śląsku Ciesz. Założyciel Kółka Rolniczo-Oświatowego. Propagator czytelnictwa – jeśli absolwent szkoły wypożyczył jedną książkę w miesiącu, otrzymywał bezpłatnie ubranie do ślubu.

1923Mieczysław Poznański – ur. w Blachowni k. Częstochowy (zm. 10 października 2006); fotografik. Jeden z współtwórców polskiego filmu rysunkowego, współzałożyciel Studia Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej.

1928Jakub Węgrzynkiewicz – ur. w Szczyrku (zm. 18 czerwca 2006 w Szczyrku); skoczek narciarski, olimpijczyk, trener. Zawodnik bielskich klubów m.in. Ogniwa Bielsko (1950–52), BBTS Włókniarza Bielsko-Biała (1953–62). Wicemistrz Polski w 1952. Uczestnik igrzysk olimpijskich w Oslo (1952). Wychowawca skoczków m.in. braci Fijasów i Stefana Huli. [wg in. źródeł: zm. 20 czerwca 2006]

1938Anna Ficoń – ur. w Cięcinie; rzeźbiarka ludowa. Tworzy piety, świątki, szopki. Uprawia malarstwo na szkle. Tematem dominującym w jej twórczości jest postać kobiety.

Zmarli

1942Józef Michejda – zg. w Wielkich Strzelcach (ur. 16 października 1874 w Ligotce Alodialnej na Śląsku Ciesz.); nauczyciel, działacz muzyczny. Kierownik szkoły w Nydku i Wędryni, Szkoły Ludowej Macierzy Szkolnej w Czeskim Cieszynie. Wiceprezes Pol. Związku Śpiewaczego i Muzycznego. Zginął w więzieniu zamordowany przez Niemców.


Przysłowia

Kto latem pracuje, zimą głodu nie czuje
Nie ten bogaty, kto ma dukaty
 

Rozmaitości

To i owo o Babiej Górze
Babia Góra to miejsce niezwykłe i tajemnicze. Jej nazwa pochodzi prawdopodobnie do od słowiańskiego słowa „baba”, czyli matka żywicielka. Dawni Słowianie uważali ją za miejsce poświęcone bogom.
Według legend baby olbrzymy wytyczyły na niej granice poprzez rozlanie na jej szczycie wody z kubłów. Inne podanie opowiada o tym, że jedna z bab wielkoludów, zamieszkujących okolice, posprzątawszy swą izbę wysypała śmieci. Były one tak ogromne, że zasypały pobliski obszar i miasto, tworząc ogromną górę.
Opowieści ludowe mówią też, że na Babiej Górze znajdował się diabelski zamek, podziemne skarby i kwitnące paprocie, które miały chować się przed cudzoziemcami, najeżdżającymi Polskę.

Opracowano na podstawie teksów:
1) Bugajska Z., Królowa Beskidu Wysokiego. „Kal. Besk.” 1997, s. 183–185;
2) Krzeszowiak A., Babia Góra w legendach i podaniach. „Kal. Besk.” 1977, s. 80–84.

PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com