Datownik Regionalny

KSIĄŻNICY BESKIDZKIEJ

24 Lipiec

Imieniny

Kingi
Krystyny
Krzesimira
Kunegundy

Lipiec
24

Dziś jest: 92 dzień roku

Wydarzyło się

1966 – w nocy z 24 na 25 lipca wylały potoki: Starobielski, Krzywa, Kamieniczanka, powodując w Bielsku-Białej powódź

1999 – III Piknik Country Pod Skalitem w Szczyrku (24–25 lipca)

2004 – XXIII Dni Jeleśni (24–25 lipca)

Urodzili się

1900Józef Stebel – ur. w Cierlicku Dolnym na Śląsku Ciesz. (zm. 30 września 1974); nauczyciel, bibliofil. Członek Organizacji Bojowej, więzień KL Dachau. Jako jeden z pierwszych dotarł na miejsce katastrofy samolotowej (11 września 1932), w której zginęli Franciszek Żwirko i Stanisław Wigura. Opiekun Żwirkowiska (dokumentalista, projektodawca parku i pomnika zniszczonego przez hitlerowców) i jego odtwórca po II wojnie światowej.

1924Mieczysław Tomiczek – ur. w Lille we Francji (zm. 12 lutego 1996 w Bystrej); działacz społeczno-kulturalny i regionalny, bibliofil, kolekcjoner. Organizator, aktor, reżyser, instruktor i dokumentalista amatorskiego ruchu teatralnego w Bielsku-Białej. Kolekcjoner m.in. zegarów, ekslibrisów i pocztówek oraz regionaliów (np. przeźrocza, widokówki i zdjęcia, wycinki prasowe, książki). Odznaczony orderem Polonia Restituta.

1953Gustaw Hajok – ur. w Mikołowie; malarz. Uprawia malarstwo sztalugowe. Wyróżnienie w konkursie olimpijskim (1981). Uczestnik „Bielskiej Jesieni”.

Zmarli

1841Michał Józef Niemczyk – zm. w Jeleśni? (ur. w 2. poł. XVIII w. w Bestwinie); proboszcz parafii św. Wojciecha w Jeleśni (od 1812). Dobry gospodarz: wybudował nową plebanię i budynki gospodarcze, odbudował wieżę kościelną, odnowił wnętrza i wygląd kościoła (po zniszczeniach dokonanych  m.in. przez wylew Koszarawy (1813). Od 1817 prowadził kronikę wzorowaną na dziele Andrzeja Komonieckiego pt. Monument albo ekstrakt dziejopisów żywieckich z rocznych dziei zebrany... (doprowadzona przez kolejnych proboszczów do 2. poł. XIX w.).

1908Krzysztof Borzędowski – zm. w Oświęcimiu Zasolu (ur. 27 lutego 1908 w Szczucinie k. Tarnowa); kompozytor, muzykolog, historyk, żołnierz AK. Uznany za „cudowne dziecko” – pierwsze kompozycje (i zastępowanie ojca przy organach) powstały w 12. r.ż. W latach 30. należał do tzw. awangardy muzyki współczesnej. Współtwórca zespołu ludowego „Pilsko”. Autor ok. 600 kompozycji świeckich i sakralnych, większość utworów tematycznie związana z Żywiecczyzną, np. opera ludowa Tajemnice Pilska.

1990 Bronisław Sapeta – zm. w Leśnej (ur. 9 października 1904 w Leśnej); działacz ruchu ludowego i ruch oporu na Żywiecczyźnie. Współzałożyciel i prezes klubu PSL „Piast” w Leśnej. Od 1931 w Zarządzie Stronnictwa Ludowego w Żywcu. Członek Rady Gminy Lipowa. Uczestnik kampanii wrześniowej 1939 (4 PSP w Cieszynie). Członek organizacji konspiracyjnej „Racławice” w Leśnej. Prezes Zarządu Powiatowego SL w Żywcu (w 1945). Organizator spółdzielczości rolniczej na Żywiecczyźnie.

1993Stanisław Jordanowski – zg. w Hiszpanii (ur. 28 sierpnia 1914 w Wadowicach); prawnik, znawca sztuki polskiej. Żołnierz kampanii wrześniowej 1939 i francuskiej 1940. Pracownik Sztabu Generalnego Polskich Sił Zbrojnych. Prezes Instytutu Piłsudskiego w Ameryce.

2006Władysław Rakowski – zm. w Cieszynie (ur. 20 lipca 1932 w Sibicy na Śląsku Ciesz.); muzyk, pedagog. Dyrektor Szkoły Muzycznej w Cieszynie. Dyrygent chóru TŚ „Lutnia”. Założyciel Cieszyńskiej Orkiestry Symfonicznej. Kierownik muzyczny Zespołu Pieśni i Tańca Ziemi Cieszyńskiej (od 1953).

2016Alfred Biedrawa – zm. w Bielsku-Białej (ur. 12 stycznia 1923 w Kętach); malarz, pedagog i wykładowca akademicki (Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Bielsku-Białej i Instytut Sztuki UŚ w Cieszynie). Uczestnik i laureat „Bielskich Jesieni”, nagrody „Ikar” (1997). Udział w wystawach krajowych, międzynarodowych oraz środowiskowych. Tematyka obrazów wiąże się z przedstawieniem człowieka. Artysta w sposób ekspresyjny, w mocnych, jaskrawych barwach kreśli sylwetki ludzkie (najchętniej kobiece).

2016Bogusław Kokotek – pastor, dziennikarz, publicysta. Sprawował posługę w parafiach Śląskiego Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego. Radny miasta Trzyniec. Redaktor naczelny m.in. „Kalendarza Ewangelickiego”. Kapelan Koła Polskich Kombatantów w Czechach. (ur. 16 czerwca 1949 w Łyżbicach na Śląsku Ciesz.)


Przysłowia

Gdyby dzieci wszystko miały, to by nigdy nie płakały
Gdy się zdarzą goście uczciwi, to się i gospodarz przy nich pożywi
 

Rozmaitości

PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com