Datownik Regionalny

KSIĄŻNICY BESKIDZKIEJ

29 Lipiec

Imieniny

Beatrycze
Marty
Olafa
Serafina
Urbana

Lipiec
29

Dziś jest: 92 dzień roku

Wydarzyło się

1897 – poseł i prezes TSL Adam Asnyk podpisał akt fundacyjny pierwszej polskiej szkoły średniej (ob. II LO im. Adama Asnyka) w Białej

2000 – I Festyn Miast Partnerski w Ustroniu

2002 – przeniesiono Miejskie Centrum Informacji Turystycznej w Bielsku-Białej z ul. ks. Stojałowskiego 19 na pl. Ratuszowy

2006 – Mistrzostwa Polski w Kajak Polo w Kaniowie

Urodzili się

1893Marian Koczwara – ur. w Bochni (zm. 26 września 1970 w Pewli Małej); botanik. Porucznik 5 Pułku Piechoty Legionów, odznaczony Krzyżem Srebrnym Orderu Virtuti Militari. Zwolennik leków ziołowych (doceniał wartość przyrodniczą łąk na Tule w Beskidzie Śląskim).

1937Włodzimierz Czerw – ur. w Chełmku; malarz, przedstawiciel malarstwa prymitywnego. Uczestniczył w plenerach i wystawach oraz konkursach. Jego prace są w zbiorach muzeów etnograficznych polskich i zagranicznych.

Zmarli

1953Jan Wantuła – zm. w Ustroniu (ur. 20 września 1877 w Ustroniu); hutnik, pisarz i publicysta ludowy, bibliofil. Bibliotekarz w ustrońskim kole Ewangelickiego Stow. Młodzieży. Działacz m.in. Macierzy Szkolnej. Utrzymywał kontakty m.in. z Andrzejem Strugiem, Władysławem Orkanem, Julianem Ochorowiczem. Autor m.in. Książki i ludzie (1956).

1984Jerzy Berek – zm. w Warszawie (ur. 2 kwietnia 1914 w Cisownicy); urzędnik państwowy, redaktor czasopisma „Oświata”, działacz społeczny. Sekretarz ZG Robotniczego Stowarzyszenia Kulturalno-Oświatowego „Siła” na pow. bielski i cieszyński. Współpracował m.in. z Tadeuszem Regerem i Wincentym Witosem. Uczestnik kampanii wrześniowej 1939, jeniec oflagów. Kurator Śląskiego Okręgu Szkolnego w Katowicach. Dyrektor Departamentu Wychowania Pozaszkolnego w Min. Oświaty w Warszawie. W latach 1954–78 dyrektor Pałacu Młodzieży w Warszawie.

1986Janina Barbara Górkiewicz – pisarka, poetka, autorka słuchowisk radiowych dla dzieci i młodzieży, nauczycielka. Debiut literacki w 1961. Współpracowała z pismem „Płomyk” oraz z Rozgłośnią Polskiego Radia w Warszawie. (ur. 12 lipca 1921 w Mucharzu)

2012Augustyn Kowalczyk – zm. w Oświęcimiu (ur. 15 sierpnia 1921 w Tarnawej Górze); aktor, reżyser teatralny. Więzień KL Auschwitz (nr obozowy 6804), żołnierz AK. Inicjator powstania Pomnika-Hospicjum Miastu Oświęcim.


Przysłowia

Około świętej Marty ze żniwa już nie żarty
Kto ło wschodzie w polu i zachodzie, tymu biyda nie dobodzie (przysłowie z Rycerki Górnej)
 

Rozmaitości

PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com