Datownik Regionalny

KSIĄŻNICY BESKIDZKIEJ

8 Październik

Imieniny

Brygidy
Laurencji
Marcina
Symeona

Październik
8

Dziś jest: dzień roku

Wydarzyło się

1961 – pierwsze w historii spotkanie wychowanków Szkoły Szybowcowej na Żarze

1976 – Wojewódzki Turniej Brydżowy w Bielsku-Białej

1985 – pożar schroniska PTTK na Szyndzielni, w którym spłonął dach budynku

1989 – III aukcja dzieł sztuki Animatorów Beskidzkiego Towarzystwa Wspierania i Promowania Sztuk Pięknych w Bielsku-Białej

2001 – 3. edycja Międzynarodowych Spotkań Teatralnych „Razem” w Bielsku-Białej (8–12 października)

2005 – jubileusz 45-lecia Koła Gospodyń Wiejskich w Rybarzowicach

2016 – otwarto Stadion Miejski w Bielsku-Białej

2018 – po raz 50. zainaugurowano rok akademicki na Akademii Techniczno-Humanistycznej

2021 – jubileusz 20-lecia powstania Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej

Urodzili się

1874Bernard Kotula – ur. w Cierlicku Dolnym (zm. 3 września 1915 w Cieszynie); nauczyciel, księgarz, poeta, grafik, folklorysta. Zbieracz śląskich motywów zdobniczych, malarskich, ceramicznych itp. Autor pionierskich opracowań metodycznych z zakresu rysunku. Właściciel księgarni w Cieszynie.

1915Edward Pasek – ur. w Trzycieżu na Śląsku Ciesz. (zm. 20 sierpnia 1983 w Cieszynie); nauczyciel, harcerz. Uczył w Cieszynie i Kończycach Wielkich (kierownik do 1951). Inspektor szkolny pow. cieszyńskiego. Działacz samorządowy m.in. radny GRN w Kończycach W. i radny Powiatowej Rady Narodowej w Cieszynie. Współautor monografii Cieszyn (1973).

1916Bronisław Gustawicz – zm. w Krakowie (ur. 17 listopada 1852 w Krakowie); pedagog, publicysta. Organizator i pierwszy dyrektor Wyższej Szkoły Realnej w Żywcu. Współzałożyciel Tow. Ochrony Zwierząt.

1916Eufrozyn Sagan – ur. w Oświęcimiu (zm. 31 marca 1995 w Wałbrzychu); paleobotanik. Popularyzator wiedzy przyrodniczej. Odkrywca unikalnych skamieniałości zwierzęcych i twórca kolekcji paleobotanicznej.

1936Olimpia Ormaniec – ur. w Gilowicach (zm. 4 czerwca 2008); działaczka społeczna i kulturalna, regionalistka. Współzałożycielka i wieloletnia kierowniczka zespołu regionalnego „Gilowianka”. Bibułkarka, propagatorka zdobnictwa ludowego w Gilowicach.

1953Andrzej Grajewski – ur. w Bielsku-Białej; politolog, dziennikarz. Działacz NSZZ „Solidarność” i Solidarności Polsko-Czechosłowackiej. Członek Kolegium IPN (1999–2006).

Zmarli

1938Eugeniusz Brzuska – zm. w Ogrodzonej (ur. 7 marca 1885 w Rychwałdzie na Śląsku Cieszyńskim); ksiądz, działacz narodowy, poseł do Sejmu Śląskiego, wiceburmistrz Cieszyna. Orędownik przyłączenia Śląska Cieszyńskiego do Polski. Twórca biblioteki przy Tow. Czytelni Ludowych.

1975Karol Suchanek – urzędnik, działacz społeczny, kronikarz historii hutnictwa, fotografik. Związany z Odlewnią Żeliwa w Węgierskiej Górce (1906–58). W czasie  okupacji w ZWZ-AK (odznaczony m.in. Srebrnym Krzyżem z Mieczami). Współautor historii Odlewni (dla PAN). Na podstawie jego zdjęć wydano 20 pocztówek. Był w gronie założycieli Tow. Miłośników Ziemi Żywieckiej. Członek Rady Narodowej w Cięcinie. (ur. 1 lipca 1891 w Cięcinie)

1984Jan Jerzy Glajcar – zm. w Cieszynie (ur. 7 czerwca 1932 w Cieszynie); sportowiec, lekarz. Kierownik Wydziału Zdrowia w Cieszynie i Przychodni Internistycznej. Kapitan drużyny siatkarskiej. Działacz sekcji tenisowej i narciarskiej. Prezes Ogniska TKKF Ogniwo w Cieszynie. Inicjator budowy kortów tenisowych.

1995Józef Pilch – zm. w Ustroniu (ur. 3 marca 1913 w Goleszowie); bibliofil, publicysta, regionalista, działacz Robotniczego Stow. „Siła”. Uczestnik ruchu oporu. Organizator bibliotek i amatorskiego ruchu artystycznego.

1999Adam Bujok – zm. w Cisownicy? (ur. 21 września 1912 w Cisownicy); elektryk, muzyk. Działacz organizacji młodzieżowych i społecznych w swojej wsi m.in. Związku Młodzieży Ewangelickiej, koła Macierzy Szkolnej. Był w ekipie elektryków zakładającej sieć elektryczną w 1938. Współpracował z miejscowymi zespołami muzycznymi.

2020Jan Szarek – zm. w Cieszynie (ur. 13 lutego 1936 w Bielsku-Białej); teolog. Od 1970 sprawował posługę w rodzinnym mieście. Senior diecezji cieszyńskiej (od 1980). Prezes Polskiej Rady Ekumenicznej. Biskup-senior Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego RP.


Przysłowia

O świętej Brygidzie babie lato przyjdzie
Oczy by jadły, ale gębie się nie chce (przysłowie z Górnego Śląska)
 

Rozmaitości

Romans białego diabła
Jan Szymoński, rzeźnik z Żywca zwany był „białym diabłem”. Przezwisko to odziedziczył po przodku, który nocą wchodził przez okno do pokoju pewnej panny, w której się zakochał. Jej siostra zaczęła domyślać się romansu, ale w odpowiedzi usłyszała, że jest to niemożliwe i to nie człowiek wchodzi przez okno, ale musiałby chyba dokonywać tego sam diabeł. Podczas kolejnej nocy ciekawska siostra przyczaiła się, a następnie przyłapała wchodzącego przez okno gościa, chwytając go za koszulę. Zdziwiona, że jest ona biała podobno krzyknęła „Tyś to biały diabeł!”.

Opracowano na podstawie tekstu:
1) (hos), Biały diabeł z Żywca. „Kr. Besk.” 2003, nr 42, s. 14.

PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com