Datownik Regionalny

KSIĄŻNICY BESKIDZKIEJ

13 Grudzień

Imieniny

Bernarda
Łucji
Otylii
Róży

 

Grudzień 
13

Dziś jest: dzień roku

Wydarzyło się

1891 – w centrum wsi Porąbka wybuchł pożar, spłonęło 14 budynków w tym 11 mieszkalnych

1912 – przyznano koncesję na budowę kina w Białej

1920 – połączenie chórów i zespołów muzycznych w Strumieniu w Towarzystwo Muzyczno-Wokalne Lutnia

1935 – ks. metropolita Adam Sapieha poświęcił zaporę wodną w Porąbce

1936 – otworzono zaporę wodną w Porąbce

1936 – poświęcono budynek Urzędu Gminy w Czechowicach w obecności wojewody śląskiego Michała Grażyńskiego i komendanta garnizonu bielskiego Józefa Kustronia

1956Ustroń otrzymał prawa miejskie

1971 – I koncert muzyki awangardowej w Bielsku-Białej

1973 – podpisano umowę o wzajemnej współpracy pomiędzy Miejską Biblioteką Publiczną w Bielsku-Białej i Powiatową Biblioteką Wzorcową w Ołomuńcu

2001 – w Kobiernicach powołano komisariat policji dla gmin: Porąbka, Wilamowice i Kozy

2011 – Dzień Międzynarodowy „Erasmus – smak Europy” w Akademii Techniczno-Humanistycznej

2012 Linia b-2: niemieckie fortyfikacje z lat 1944–45 w okolicach Bielska-Białej – wykład Dominika Kasprzaka w Książnicy Beskidzkiej

2013 – koncert formacji Tie Break i Michała Urbaniaka w Bielskim Centrum Kultury

Urodzili się

1907Adam Jan Królikowski – ur. w Żywcu (zm. 18 sierpnia 1992 w Żywcu?); lutnik, działacz regionalny. Członek zarządu Polskiego Związku Artystów Lutników. Działacz Tow. Śpiewaczego „Lutnia” w Żywcu. W swojej pracowni budował głównie skrzypce, ale też altówki i wiolonczele i in. instrumenty strunowe (m.in. dla polskich muzeów). Radny miejski i powiatowy. Członek i działacz OSP.

1965Grzegorz Wagner – siatkarz (rozgrywający), trener, działacz sportowy. Zawodnik m.in. BBTS Bielsko-Biała, AZS-u Częstochowa. Reprezentant kraju (1985–2002). Radny Bielska-Białej. Prowadzi Szkołę Mistrzostwa Sportowego w Szczyrku. Syn trenera „złotej” kadry polskiej siatkówki Huberta Wagnera.

Zmarli

1528Kazimierz II cieszyński – książę z Piastów cieszyńskich. Jedyny syn księcia Bolesława II. W czasie rządów Kazimierza (1452–1528) Księstwo Cieszyńskie rozwinęło się gospodarczo. (ur. między 1448 a 1453)

1878Robert Jan Zanibal – zg. na terenie Żywiecczyzny (ur. 23 października 1843 w Błogocicach k. Cieszyna); nauczyciel, działacz narodowy, folklorysta, pisarz ludowy. Zbierał podania o Ondraszku, baśnie legendy, opowiadania ludowe, które wykorzystywał do własnej twórczości (np. Ondraszek, dowódca zbójników... (1872)).

1936Wincenty Białek – zm. w Sopotni Małej (ur. 5 marca 1893 w Żywcu); nauczyciel, kierownik SP w Sopotni Małej, legionista. Uczestnik I wojny światowej, w 1919 dowódca I kompanii 8 pp Legionów. Za walki na wschodzie otrzymał Odznakę Honorową „Orlęta” i „Gwiazdę Przemyśla”. Z żoną Janiną uczył w Sopotni Małej, m.in. rozbudował szkołę i założył świetlicę, reaktywował OSP, zorganizował Związek Strzelecki.


Przysłowia

Od Łucji do Wigilii patrz na dni, o przyszłym roku powiedzą ci
Na Łucyje po wodzie – na Wielkanoc po lodzie (przysłowie ze Śląska Cieszyńskiego)
 

Rozmaitości

Dawne przesądy górali żywieckich
To najkrótszy dzień roku. Wierzono, że w dniu św. Łucji szczególnie mocno uaktywniają się czarownice. Przede wszystkim starano się uchronić przed nimi bydło, np. nacierając drzwi szopy czosnkiem i robiąc na nich znak krzyża. Czosnkiem smarowano też ręce i nogi, co miało bronić przed urokami i wszelkimi bólami.

W tym dniu niczego nie pożyczano, wierząc, że przedmiot ten może zostać użyty jako narzędzie czarów.

13 grudnia gospodarz rozpoczynał prace nad wykonaniem drewnianego stołeczka, które powinny trwać codziennie aż do Wigilii. Następnie zabierał go na pasterkę i w czasie rozpoczynającego się nabożeństwa stawał na niego. Wówczas spoglądając przez rękaw, mógł zobaczyć wszystkie czarownice.

Rozpoczynano też wróżby pogodowe, np. sypiąc odrobinę soli do 12 łupek cebuli. Każda z nich oznaczała jeden miesiąc. Sól, która zamokła, miała symbolizować deszczowy miesiąc roku.

Opracowano na podstawie tekstu:
1) Gąsiorek J., Pokusa M., Zwyczaje i obrzędy ludowe na Żywiecczyźnie. Żywiec 2013, s. 24–25.

PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com