Datownik Regionalny

KSIĄŻNICY BESKIDZKIEJ

23 Grudzień

Imieniny

Anatola
Sławomira
Wiktorii

 

Grudzień 
23

Dziś jest: dzień roku

Wydarzyło się

1927 – w nocy z 23 na 24 grudnia wybuchnął pożar w pałacyku Habsburgów (ob. Zzamek Prezydenta RP) na Zadnim Groniu w Wiśle

2011 – koncert świąteczny Roberta Szewczugi (Szewczuga Trio) w Kawiarni Teatralnej Pod Sceną w Bielsku-Białej

Urodzili się

1916Tomasz Tadeusz Jasiński – ur. w Bielsku-Białej (zm. 23 marca 1998 we Wrocławiu); inżynier i weterynarz, hokeista na lodzie, olimpijczyk. Zawodnik m.in. klubów lwowskich (1932–41), Wisły Kraków (1946–48). Reprezentant kraju (13-krotny). Mistrz i wicemistrz Polski. Uczestnik mistrzostw olimpijskich w St. Moritz (1948).

1972Paweł Matuszek – ur. w Żywcu; dziennikarz  i publicysta, pisarz powieści fantastycznych. Redaktor naczelny pisma „Nowa Fantastyka”. Auto m.in. Kamiennej Ćmy (2011).

Zmarli

1941Eugeniusz Ludwik Dąbrowa Dąbrowski – zm. w Poznaniu (ur. 4 września 1870 w  Przymiotowie); malarz, grafik, dekorator wnętrz. Autor polichromii w kaplicy Nowego Zamku w Żywcu (1906), przebudowy i dekoracji malarskich dworu w Moszczanicy zleconych przez właściciela Władysława Kępińskiego. Większość jego prac uległa zniszczeniu w czasie II wojny światowej.

1943Karol Ferdynand Sabath – zm. 13 grudnia 1943 w obozie koncentracyjnym Mauthausen (ur. 7 lutego 1902 w Gutach na Śląsku Ciesz.); redaktor, społecznik. Sekretarz posła ks. Józefa Londzina. Redaktor „Gwiazdki Cieszyńskiej”. Działacz NSZ. Pasjonat czytania książek.

1983Karol Badura – zm. w Rzymie (ur. 14 grudnia 1907 w Bielsku-Białej Aleksandrowicach); malarz, poeta, nauczyciel, więzień łagrów. Podopieczny prof. Adama Bunscha. Oficer w Armii gen. Andersa, walczył pod Monte Cassino. Zdobył uznanie zwłaszcza w Argentynie, gdzie krytycy ogłosili go najlepszym akwarelistą, i we Włoszech. Cechą charakterystyczną jego obrazów jest polski pejzaż pokryty szronem.

2001 Adam Hajduk – zm. w Oświęcimiu (ur. 8 czerwca 1924 w Oświęcimiu); dziennikarz, scenarzysta filmowy. Jeden z założycieli „Kroniki Beskidzkiej” (sekretarz redakcji i publicysta). Kierownik literacki Studia Filmów Rysunkowych. Współzałożyciel Tow. Miłośników Ziemi Bielsko-Bialskiej.


Przysłowia

Zima wszystko pustoszy, ale znowu za to, nagradzając wszystkiego, dodaje nam lato
Jak dym w górę szybuje, zawsze to mróz zwiastuje
 

Rozmaitości

Szczodry Dzień
Szczodrym Dniem nazywano na Śląsku Cieszyńskim zwyczaj rozdawania innym podarunków. Dorośli częstowali się „szczodrzokiem”, czyli kieliszkiem wódki z przypalanym cukrem, dzieci otrzymywały słodycze i zabawki. Pracodawcy ofiarowali wiktuały lub wypłacali wyrównania pieniężne.

W nocy wszystkie panny wyprawiały się do lasu i ścinały drzewko iglaste. Przynosiły do domu, ozdabiały wstążkami i stawiały w ogrodzie przed domem. Choinka miała symbolizować ich szczęście bycia wolnymi pannami.

W tym dniu kończono też wszystkie przedświąteczne porządki domowe, wierzono bowiem, że kto podejmuje je 23 grudnia, temu może przydarzyć się nieszczęście.

Opracowano na podstawie tekstu:
1) Szymik J., Doroczne zwyczaje i obrzędy na Śląsku Cieszyńskim. Czeski Cieszyn; Wrocław 2012, s. 32–33.

PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com